مقالات

روابط عمومی ایده آل | حمید نجف

روابط عمومی ایده آل

اندیشمندان حوزه علوم اجتماعی و ارتباطات انسانی تعاریف مختلفی از روابط عمومی دارند ؛ تعاریفی که شاید  درنگاه اول  به دلیل وجود ادبیات مختلف ؛ کمی متفاوت به نظر برسد ؛ اما معمولا همگی بر یک  محور کلیدی تاکید دارند و آن چیزی نیست جز بر قراری ارتباطات موثر و تعاملات دو سویه سودمند ؛ فی مابین سازمان و مخاطبین.

اهداف و فلسفه ذاتی روابط عمومی در همه جای دنیا تقریبا یکی است ؛ اما گاهی بعضی از نا آگاهی ها و سیاست های غلط موجب میشود که بعضی از روابط عمومی ها ضمن خروج تدریجی ازاهداف اصلی ؛ خود و سازمان را با مخاطرات جدی و چالشهای اساسی رو به رو نمایند . ؛ حساسیت بالای روابط عمومی ها می طلبد که مدیران ارشد شرکتها و سازمانها نگاه ویژه ای به این بخش مهم داشته باشند  .

برای روشن شدن موضوع  ضمن پرهیز ازبیان  چالشهای عدیده موجود در روابط عمومی های کشور ؛ مشخصا نسبت  به بر شمردن برخی صفات عالی  یک روابط عمومی  ایده آل اکتفا خواهم کرد؛ شاید این شاخصها بتواند معیار مفیدی برای تجزیه و تحلیل عملکرد این واحدها  قرار گیرد .

 معمولا در یک روابط عمومی ایده آل روسا و کارکنان بر اساس تحصیلات و تجربیات مرتبط وهمچنین نظام شایسته سالاری انتخاب میشوند.

اطلاع رسانی به موقع ؛ صحیح و صاقانه جزو ابتدایی ترین ابزار یک روابط عمومی ایده ال به شمار می رود .

 در یک روابط عمومی ایده آل ایجاد جو همدلی ؛ هم زبانی و تعاملات دوستانه بین کارکنان و مدیران ارشد سازمان و همچنین مخاطبان بیرونی امری رایج و طبیعی است .

در روابط عمومی ایده آل معمولا مجیز گویی و کرنش کردن در برابر مدیران ارشد مذموم و ناپسند به شمار می رود .

برای یک روابط عمومی ایده آل مشتری مداری و تکریم او ؛  از اولویت بالایی برخوردار است و بسیار با اهمیت می باشد.

روابط عمومی ایده آل این روزها کمتر هزینه بر وهزینه ساز است ؛ این نوع از روابط عمومی بیشتر به دنبال تبادل پایا پای تبلیغاتی و شناسایی ظرفیتهای درونی خود است .

این نوع از روابط عمومی بیش از اینکه در خدمت مدیریت باشد خادم سازمان و مخاطبان آن است .

 روابط عمومی ایده آل جایی است که برای هنر و هنرمند ؛ نوشته و نویسنده ؛ پژوهش و پژوهشگر ؛ نقد و منتقد ارزش و احترام خاصی قائل است .

روابط عمومی ایده آل خود اولین و منصفترین نقد کننده سازمان است ؛ گاهی وکیل است و گاهی مدعی العموم ؛ آینه ای شفاف و زلال است.

تولید اندیشه ؛  ابتکار؛  خلاقیت  ؛ نوآوری ؛  پویایی و امید در این نوع از روابط عمومی موج می زند.

 بهره گیری از ظرفیتهای به روز در بستر فن آوری اطلاعات و ارتباطات جز لاینفک یک روابط عمومی ایده آل بشمار می آید .

روابط عمومی ایده آل مخبر نیست ؛ گزارش دهنده است .

توجه به سلامت روحی ؛  روانی و معیشتی پرسنل و بررسی مستمر میزان رضایت شغلی آنان از جمله اصلی ترین وظیفه یک روابط عمومی ایده آل به شمار می آید .

اخلاق حسنه ؛  ادب  ؛ آراستگی و معاشرت پسندیده در میان کارکنان این نوع از روابط عمومی ها  زیاد دیده می شود .

درک عمیق نسبت به برنامه های کوتاه ؛ میان و بلندمدت و اهداف عالیه سازمان و حرکت در آن جهت جز وظایف ذاتی روابط عمومی ایده آل  بشمار می آید .

حال اینکه جایگاه بعضی از روابط عمومی ها ی ما در کشور کجاست ؛ قضاوت با شما …….

هفته؛ ارتباطات و روابط عمومی گرامی باد.

حمید نجف

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا